Jak bezpiecznie przeprowadzać transakcje?

Opublikowano: 03-10-2022

Wróć do listy wpisów

Przeprowadzanie transakcji internetowych niesie ze sobą ryzyko zarówno ze strony kupującego, jak i sprzedającego. W Internecie nie brakuje historii o nieudanych transakcjach i straconych pieniądzach. Jak nie dać się oszukać oraz skutecznie i bezpiecznie korzystać z portali internetowych?

Jeżeli możesz, zamawiaj lokalnie i spotykaj się w przestrzeni publicznej ze sprzedającym. Na miejscu możesz sprawdzić produkt zanim zapłacisz innemu użytkownikowi, co pozwoli ci uniknąć zakupu wadliwego przedmiotu lub stracenia pieniędzy bez otrzymania swojej przesyłki.

Najpewniejszym rozwiązaniem przy zakupach online jest zamówienie kuriera za pobraniem, dzięki czemu nie płacisz sprzedającemu przed otrzymaniem produktu. Pamiętaj także, żeby obejrzeć przesyłkę jeszcze przy kurierze, którego obowiązkiem jest zaczekać, aż otworzysz i sprawdzisz paczkę. 

Jeżeli nie ma możliwości obejrzenia produktu na żywo, a sprzedający nie zgadza się na wysyłkę za pobraniem, skorzystaj z usługi sprawdzonej firmy kurierskiej i zapłać użytkownikowi dopiero, kiedy twoja przesyłka zostanie przekazana do doręczenia. Takie rozwiązanie upewni cię, że sprzedający wysłał twój produkt i nie przesyłasz pieniędzy bez żadnej gwarancji. 

Pamiętaj o podstawach! Nie przekazuj swoich danych osobowych, numerów konta ani haseł, poza informacjami koniecznymi do dokonania transakcji. Sprzedający nie powinien prosić cię o podanie numeru PIN ani twojego konta bankowego. Nie używaj podejrzanych linków, które wysyła ci sprzedający lub kupujący. Nie wysyłaj zdjęć dokumentów. 

Jeżeli zachowanie sprzedającego wzbudza twoje wątpliwości, nie kontynuuj transakcji. W przypadku wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupu i uniknąć oszustwa. 

Już wiesz, jak zachować bezpieczeństwo podczas zakupów na naszym portalu ogłoszeniowym. Sprawdź dostępne oferty z całej Polski! Znajdziesz ogłoszenia o pracę, darmowe ogłoszenia motoryzacyjne, dom i ogród ogłoszenia, czy też ogłoszenia dotyczące zwierząt. Zapraszamy!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej